O nás

O nás

Mgr. Kateřina Procházková

Autorka projektu Radostné učení

Pedagogika je mou celoživotní volbou a radostí. Profesně se vnímám jako průvodce dětí k jejich vlastní radosti z učení a poznávání světa. Zajímám se o moderní metody vzdělávání a inovativní přístupy, které jdou dětem „naproti“.

Cílem mé práce je také empatická a laskavá podpora rodičů i průvodců (učitelů), protože jejich spokojenost vede i ke spokojenosti dětí.

Více o mně:

  • Více než 10 let praxe v oboru

Ve své pedagogické praxi jsem toho chtěla hodně vyzkoušet, zažít „na vlastní kůži“, abych si postupně hledala svou vlastní vzdělávací cestu mimo „hlavní proud“.

Působila jsem ve věkově smíšených třídách v mateřských školách i třídách věkově stejnorodých. Zažila jsem i práci ve speciální škole.

Vyzkoušela jsem si vzdělávání s nižším počtem dětí i ve třídě naplněné až „po strop“. Seznámila jsem se s alternativním vzděláváním i vzděláváním v soukromých školách.

Několik let jsem vedla centrum pro předškolní děti, kde rodiče byli vnímáni jako partneři. Zkušenosti mám i s vedením rozmanitých volnočasových aktivit nebo workshopů i s individuální podporou dětí se speciálními vzdělávacími potřebami.

Měla jsem také obrovskou příležitost sledovat více jak 100 vzdělávacích procesů v rozmanitých školách.

Díky bohatým zkušenostem mohu sdílet a předávat praktické tipy a poskytovat laskavou pedagogickou podporu tam, kde je aktuálně potřeba.

  • Celoživotní učení

Jsem „stále na cestě“, dál se učím, pracuji na svém osobnostním rozvoji a snažím se poučit se svých chyb. Myslím, že pro mě jako průvodce je vědomá práce na sobě a učení na základě vnitřní motivace naprostou nezbytností.

Nebylo tomu tak vždycky. Krátce po střední škole jsem tvrdila, že už nebudu „nikdy“ studovat. Moje cesta k dalšímu studiu na vysoké škole byla tedy mnohem složitější, ale o to hodnotnější.

Jsem jasným důkazem, že vše je možné.

  • Práce jako poslání i radost

Ve vzdělávání kladu důraz na respektování jedinečnosti každého dítěte a nastavení vzájemné důvěry i příjemné atmosféry.

Dalším pilířem je umožnění/příprava četných vzdělávacích příležitostí pro to, aby se dítě mohlo učit hrou nebo prostřednictvím spolupráce s ostatními dětmi a mohlo se rozvíjet na základě svého zájmu a potřeb.

Přítomnost dětí mi vždy připomene žít „teď a tady“ a radovat se z maličkostí.

Nezbytnou součástí mé práce je sdílení informací a naslouchání potřebám rodičů a průvodců (učitelů), protože jen tak bude má podpora skutečně účinná.

Některé z referencí (2023):

Pokud se obrátíte na autorku projektu Radostné učení Kateřinu Procházkovou, budete určitě na dobré adrese. Katka má řadu zkušeností z oblasti předškolního vzdělávání a ochotně vám poskytne empatickou a zasvěcenou podporu na vaší rodičovské cestě. Poznáte odborníka na svém místě, který svoji práci dělá rád a s elánem.

PhDr. Helena Vostradovská, zakladatelka Centra inspirace a tvořivosti na Praze 6

Využití poradenské služby u hledání mateřské školy nám ušetřilo hodně času. Naše specifické požadavky byly zohledněny a předané informace pomohly při rozhodování. Děkujeme.

Terezia Sweidan Šujanová 

Díky své práci jsem měla tu čest poznat skvělé lidi a odborníky, kterým fandím a s radostí s nimi spolupracuji:

Šárka Plocková